středa 27. ledna 2016

Windows Server 2016 – Jaký je rozdíl mezi edicí Standard a Datacenter

Windows Server 2016 vyjde ve dvou vydáních - Standard a Datacenter. Edice Standard ovšem nebude poskytovat stejné funkce jako Datacenter. Nebude se tedy jednat o stejný model jako v dosavadních Windows Server 2012R2, kde edice Standard i Datacenter obsahovaly stejné funkce, jediným rozdílem byla možnost virtualizace dvou virtuálních OSE (Operating System Environment) v edici Standard a neomezeným počtem v edici Datacenter. Přichází také zásadní změna v podobě licencování dle počtu jader v jednotlivých procesorech.

Edice Datacenter Windows Server 2016 má přinést vylepšené úložiště (včetně Storage Spaces Direct) a síťovou vrstvu inspirované Azure. Edice Datacenter bude zahrnovat nové pokročilé schopnosti softwarově definovaného datacentra vytvořeného pro vysoce virtualizovaná privátní a hybridní cloudová prostředí. Edice Standard je určena pro ne-virtualizovaná nebo jen velmi málo virtualizovaná prostředí.

Základní rozdíly mezi edicemi:

*Ceny pro Open (NL) ERP licence pro 16 licencí na jádro. Ceny se mohou lišit dle zákazníka.


Jak to funguje?


  • Je nutno licencovat všechna dostupná fyzická jádra serveru.
  • Pro každý procesor je požadováno min. 8 licencí na jádro.
  • Pro každý server je požadováno min. 16 licencí na jádro.
  • Licence na jádro budou prodávány v balíčcích po dvou.Tedy když máte server se dvěma fyzickými CPU (dohromady 16 jader), tak je cena Windows Server 2016 Datacenter a Standard stejná jako dvouprocesorové licence odpovídající verze Windows Server 2012R2.

Velmi malí zákazníci


Když si kupujete Windows licence a neplánujete virtualizovat (někteří menší zákazníci to nepotřebují) a koupíte si server např. s jednou fyzickou CPU s 8 jádry, budete navíc platit 8 jader, protože minimum je 16 licencí na jádro požadovaných pro každý server. Trochu zvláštní...

Větší zákazníci


Pokud budou tyto informace potvrzeny, tak to dost ovlivní dimenzování nových serverů běžících na Windows Server 2016 a Hyper-V, protože jeden z nich bude omezen nejen z hlediska fyzické CPU, ale také z hlediska celkového počtu jader....

Vytváření prostředí s např. 6 hosty každý s dual CPU se tak může prodražit vzhledem k tomu, že novější procesory Intel mají klidně 14, 16 nebo více jader a počet jader každý rok roste vzhledem k lepší hustotě.

Když si vezmeme, že cena WS 2016 Datacenter je 152 767,- Kč, tak balíček dvou licencí na jádro by měl stát osminu této ceny, tedy 19 096,- Kč.

Příklad dvou socketového serveru s Intel Intel® Xeon® Processor E5-4669 v3 (45M Cache, 2.10 GHz) - 18ti jádrová CPU, třetí generace E5-Xeon.Dvakrát vyšší cena oproti tomu, kdybyste zůstali u Windows Server 2012R2. Takže kdybyste měli takových serverů 6 ve vašem clusteru, tak musíte zaplatit 2 062 343,- Kč.

Dost vysoké číslo.

Vytváření datacenter by tak bylo mnohem dražší a nutilo by to podniky přesouvat pracovní postupy do cloudu a také možná začít přetvářet jejich starší Windows aplikace a přesunout je do Open Source Apps běžících na Linux OSE.

Ovšem nic není ještě jasné a i kdyby ano, leccos se ještě může změnit, protože i zákazníci mají své slovo. Pamatujete na VMware vRAM? Může se to opakovat...tentokrát Microsoftu, protože hodně zákazníků může jednoduše oddálit upgrade a (nebo) vyhledat levější variantu než je Windows.


Žádné komentáře:

Okomentovat