středa 27. července 2011

Mýtus: VMware je příliš drahý, ESXi není plnohodnotný systém

Velmi často se setkávám se špatnou informovaností veřejnosti o dostupnosti základních balíků licencí VMware vSphere pro malé a střední firmy. Stejně tak má spousta uživatelů v paměti vryto, že VMware ESXi je produkt zdarma a není plnohodnotnou náhradou za VMware ESX.
Nástupce VMware ESX
Ti, kteří někdy přišli do styku s VMware ESX (dále jen ESX) serverem, tak mají většinou pocit, že ESX je vlastně nějaká virtualizace postavená na linuxu, protože tam přece ten linux po nabootování viděli. Není to tak.
Ten „linux“, co jej bylo vidět a možno v něm provádět některé dílčí správcovské úlohy, je tzv. servisní konzole a je prvním virtuálním strojem spuštěném nad ESX serverem. Vzhledem k tomu, že tato servisní konzole byla nejčastějším zdroje bezpečnostních chyb a protože je to modifikovaná varianta komerční linuxové distribuce (nutno platit za licenci), bylo nasnadě ji ze systému odstranit.
Takto přišel na svět VMware ESXi server (dále jen ESXi), který na úplném počátku sice neobsahoval veškeré vlastnosti ESX, ale to už není dávno pravda. Verze VMware vSphere 4.1 (aktuální) je poslední, která umožňuje vybrat si mezi ESX a ESXi – v další verzi bude již jen ESXi.
Virtualizace od VMware zdarma
Díky odstranění servisní konzole měl VMware možnost nabídnout ESXi server k používání zdarma. Takže pokud nevyžadujete centralizovanou správu a další clusterové funkce s chutí do toho. S ESXi získáváte všechny základní přednosti VMware platformy, které konkurenti stále postrádají:
  • Rozšířená správa paměti (přidělíte až 2x tolik paměti, než máte fyzicky)
  • Nejširší podpora OS (Windows, Linux, FreeBSD, Solaris, a další)
  • Clusterový filesystém (VMFS) – možnost přístupu k jednomu oddílu z více ESX/ESXi serverů
  •  Thin provisioning
  • SnapshotyAbych předešel nedorozumění – thin provisioning na virtuálních souborech (VMDK nebo analogicky k platformě) umí už jen snad Linux KVM. Co se týká snaphostů, tak na virtuálních souborech a zároveň běžících strojích je podporuje pouze ESX/ESXi server, žádný jiný konkurent toto neumí.
Dále získáváte veškeré výhody samotného hypervisoru – propracované síťování, přidělování procesorového času, řízení I/O operací a mnoho dalších.
Jediná omezení jsou následující:
  • Nelze připojit do vCenter serveru
  • vCLI, PowerCLI a vSphere SDK pro Perl jsou pouze pro čtení
  • Nepodporuje SNMP
  • Nelze jej připojit k Active Directory
  • Neobsahuje vStorage API – nelze zálohovat nástroji třetích stran
Dostanete však zcela zdarma vyspělý a plnohodnotný produkt, kterým můžete virtualizovat libovolný počet virtuálních strojů.
Pokud máte zájem si vyzkoušet ESXi, pošleme Vám jej zdarma:http://oldanygroup.cz/go/esxi-free.>

Žádné komentáře:

Okomentovat