úterý 22. února 2011

Rozhovor s Michalem Bednarčíkem, praktikantem v OldanyGroup

Společnost OldanyGroup před třemi lety zahájila program, v rámci kterého dlouhodobě a aktivně spolupracuje se studenty vysokých škol. Tato spolupráce spočívá nejen v poskytování podpory při psaní bakalářských, či diplomových prací, ale především v možnosti získání praktických zkušeností, čemuž je naše společnost velmi otevřená. Již třetím účastníkem tohoto programu je Michal Bednarčík, student IIVOŠ, který k nám nastoupil na praxi počátkem února.
Michale, ty jsi k nám v únoru nastoupil na 14-ti týdenní praxi. Řekni mi na úvod něco o sobě. Co tě zajímá, jaké máš záliby?
Jmenuji se Michal Bednarčík, je mi 23 let. Původně pocházím z Polska, studoval jsem v Bratislavě a teď žiji a studuji tady v Praze. Mezi mé záliby patří hlavně počítače, cestování, jazyky, sport, zejména plavání a cyklistika.
Jakou školu studuješ?
Studuji Institut Informatiky Vyšší Odborná Škola, obor Informační technologie a to již třetím rokem.
Proč sis vybral právě tuto školu?
Nejprve jsem studoval elektrotechniku v Bratislavě, ale chtěl jsem zůstat v oboru IT jelikož počítače mě odjakživa strašně bavily a chtěl jsem se v tom udržet, no a Institut Informatiky pro mě byl jako nejlepší volba, protože do Brna mě nepřijali a na webu IIVOŠ jsem viděl že mají zajímavé předměty, tak jsem se tam přihlásil a vyšlo to.Co tě ve škole nejvíce baví a zajímá?
V prvním ročníku jsme měli Správu operačních systémů, což bylo pro mě to nej a teď třeba máme CISCO, síťařinu a architekturu počítačových systémů, takže to jsou takové předměty co mě nejvíce baví.
Je něco co tě naopak třeba vůbec nebaví?
Jsou tam samozřejmě i takové programátorské předměty, jako PHPčko, Java a podobné, ale to mě právě moc nebaví. To programování není úplně pro mě.
Co tě vedlo hledat si praxi? Bylo to povinné, nebo ses rozhodl dobrovolně si něco najít?
Je to povinně dané ve škole. Vždy v posledním semestru si musíme najít nějakou praxi sami, nebo nám něco přidělí přímo škola.
Jakým způsobem sis praxi hledal?
Mluvil jsem s Michalem Gabrielem, který zde v OldanyGroup byl na praxi minulý rok a velmi si to pochvaloval. Dozvěděl jsem se od něj, že se tady zabýváte virtualizací, správou operačních systémů, Windows, Linux, atd., takže to jsou věci, které mě baví tak jsem to chtěl vyzkoušet a hlavně vím, že když se jedná o virtualizaci, tak se to točí kolem hardwaru, což bylo moje kriterium při výběru praxe.
Co obnáší tvoje praxe v OldanyGroup?
Z počátku se jedná o seznamování se s technologiemi a prací se servery a později se bude jednat zřejmě o nějakou výpomoc, respektive začlenění se do funkce firmy pravděpodobně jako technik nebo něco podobného.
Kolik času trávíš na praxi?
Do firmy docházím vlastně každý den, kromě středy, kterou máme volnou na to, abychom psali Absolventskou práci a pro různé semináře co budeme mít k absolutoriu.
Co očekáváš od praxe v OldanyGroup?
Hlavně jsem chtěl poznat a přijít na kloub té virtualizaci, jak to funguje, jaké tam jsou možnosti, jelikož už delší dobu se o to zajímám. Ještě předtím, než jsem začal studovat, jsem zkoušel virtualizaci na svém počítači. Takže hlavní moje očekávání spočívá v získání co nejvíce zkušeností z této oblasti.
Jaké máš plány po skončení studia?
Popravdě se pořád rozmýšlím, zda jít dále studovat na bakalářské studium, nebo zda jít pracovat, kdyby se třeba naskytla nějaká zajímavá práce.
Kdyby ses tedy rozhodl spíše pro tu práci, o jakou oblast by se jednalo?
Velmi rád bych našel uplatnění ve správě operačních systémů, správa hardwaru, správa serverů. Teoreticky by byla dobrá i ta virtualizace.
Doporučil bys praxi v OldanyGroup dalším studentům?
Určitě. Především z toho důvodu že se zde můžete hodně naučit, člověk tady přijde do styku s novým hardwarem, může si všechno vyzkoušet. Řekl bych, že je zde obrovský prostor a možnost se realizovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat